Hakkımızda - Om Omurga Cerrahi Merkezi - 0552 442 4 888
Hakkımızda
Hakkımızda
Hakkımızda

Rahat hareket edebilmek ve ayakta dik durabilmek için sağlıklı bir omurgaya ihtiyaç duyarız. Omurgada eğrilik veya herhangi bir hastalık olması durumunda eğilip kalkmak, sağa ola dönmek gibi günlük yaşantımızda sıkça yaptığımız hareketler ağrılı olabilir. Yetişkin insanların yaklaşık %80’i hayatlarında en az bir kez omurga kaynaklı ağrı yaşamıştır. Bu kadar sık karşılaşılan bir şikayet olması ortopedik açıdan omurga hastalıklarının önemini arttırmaktadır.

Neden Om Omurga Cerrahi Merkezi ?

Çünkü Om Omurga Cerrahi Merkezi eğitime verdiği önem sayesinde modern tedavi tekniklerini uluslararası düzeyde yakından takip etmekte ve güncel teknikleri dünyayla eş zamanlı uygulamaktadır. Omurganın disk hastalıkları, dar kanal hastalığı, omurga tümörleri, fıtık, instabilite, omurga travmaları gibi konularda hastalarımıza hizmet veriyoruz.

Hangi durumlarda omurga hastalıkları araştırılmalıdır ?

Omurgada ortaya çıkan sorunlar bulundukları bölgeye göre farklı şikayetlere neden olur. Örneğin bel bölgesindeki bir hastalık bel ve bacak ağrısı,bacaklarda uyuşma ve güçsüzlük, dışkılama ve idrar tutma fonksiyonlarında bozukluk,yürüyüş bozukluğu gibi durumlara neden olabilir. Boyun bölgesindeki bir hastalık ise boyun ve kol ağrısı,elde ve kolda uyuşma ve güçsüzlük, elde güç kaybı gibi durumlara neden olabilir.

Bu aşamada cerrahi tedavi gerekliliğine karar verilmelidir. Cerrahi tedavi gerekli olmayan hastalarda ortopedi ve travmatoloji uzmanı ile fizik tedavi uzmanının birlikte çalışması oldukça faydalı olacaktır. Bunun öneminin farkında olan Om Omurga Cerrahi Merkezi’nde bu iki bölüm uyum içinde çalışmaktadır.

Omurga Anatomisi

Omurgaya yandan bakıldığında ”S” şeklinde doğal eğrilikleri vardır. Boyun ve beldeki iç bükey eğriliğe ”lordoz”, sırttaki dıi bükey eğrilie ise ”kifoz” denir. Bu eğriliklerin derecesinin artması veya azalması şikayetlere neden olabilir. Omurgaya karşıdan bakıldığında ise eğriliği yoktur. Karşıdan bakıldığında ”S” şeklinde eğriliğin görülmesi durumuna ”skolyoz” denir.

Anatomik olarak omurganın en önemli görevi beyinden çıkıp bütün vücuda yayılan sinir demeti olan ”spinal kordu” korumasıdır.

Omurganın Bölümleri

Servikal: Boyun bölümüdür. 7 omur kemiğinden oluşur. Kafatasını omurganın geri kalanına bağlar.

Torakal: Omurganın omuz seviyesinden başlayıp göğüs kafesi alt kenarı ile sona eren bölümüdür. 12 omur kemiğinden oluşur. Skolyozda genellikle etkilenen bölümdür.

Lomber: Bel bölümüdür. 5 omur kemiğinden oluşur. En sık ağrı kaynağı olan omurga bölümüdür.

Sakrum: Leğen kemiği ile omurganın bağlantısını sağlayan bölümdür. Çocukluk çağından sonra birbirine kaynayan 5 adet omur kemiğinden oluşur.

Koksiks: Genellikle kuyruk kemiği diye adlandırılır. 4 adet omur kemiğindne oluşur.

Diskler: Her iki vertebranın arasında bir disk bulunur. Yastık görevi yaparak yüklenme kuvvetlerini emerler ve yüklenmelerin kemiğe aktarılmasını engellerler.

Omurga cerrahisi, omurilik ve sinir kökleri ile bu hassas sinir dokusunu saran/koruyan omurga üzerinde yapılan ameliyatları ve çeşitli girişimleri içerir. Omurga ve omuriliğin çeşitli hastalıkları, bu kritik oluşumlarda yapısal, işlevsel ve/veya mekanik bozukluklara yol açarak klinik hastalıklara neden olur. Omurga, omurilik ve sinir kökleri pek çok hastalık grubu tarafından etkilenerek başlıca ağrı olmak üzere felç ve duyu kayıpları gibi sinir sistemi fonksiyon kayıpları, omurganın hareketlerinde kısıtlanma ve şekil bozuklukları şeklinde klinik belirti ve bulgular ortaya çıkar.

OM Omurga Cerrahi Merkezi'nden buton aracılığıyla,

doktor seçiminizi yapıp randevu alabilirsiniz.