Osteoporoz - Om Omurga Cerrahi Merkezi - 0552 442 4 888
Osteoporoz

Osteoporoz

Anasayfa / Servisler

Osteoporoz

Osteoporoz

Osteoporoz çeşitli sebepler ile görülebilir. Bunlar arasında menapoz, ileri yaş, steroid (Kortizol) kullanımı en sık sebepler arasındadır.

Omurganın kompresyon (çökme) kırıklarının sebepleri arasında osteoporoz önemli bir yer almaktadır. Osteoporoz nedeni ile zayıflamış omurga gövdesinde meydana gelen bu kırıkların büyük çoğunluğu (yaklaşık %80) bel ve sırt ağrısı nedeni ile başvuran hastaların araştırılmasında tesadüfen tespit edilmektedir.

Bu tip kırıkların neden olduğu ağrının yoğunluğu değişiklik göstermek ile beraber hastaların günlük fonksiyonlarını ve yaşam kalitelerini ciddi şekilde etkileyebilmektedir.

Ancak, hastaların yaklaşık yarısı ağrı hissetmeyebilir ve bu nedenle kırığın uygun tedavisi ve diğer omurga kırıklarının oluşmasını engellemek için alınacak önlemler aksayabilir

Osteoporotik omurga kırıkları ileride oluşabilecek osteoporotik kırıkların habercisi olabilir Kadınlarda, osteoporotik omurga kırığının varlığı yeni bir omurga kırığı riskini dört kat arttırmaktadır. Yeni kırığın oluşma riski özellikle ilk bir yıl içinde en yüksek seviyededir

Osteoporotik Omurga Kırığının Cerrahi Dışı Teadavisi:

Standart cerrahi dışı tedavi istirahat, ağrı kesici ve korse kullanımını kapsar. Yapılan bilimsel çalışmalar bu tip tedavinin ağrıyı geçirmede ve hastanın rahat hareket edebilmesinde sıklıkla başarısız olduğunu göstermiştir.

Osteoporotik Omurga Kırığının Cerrahi Tedavisi;

Klasik kırıkların aksine bu tip kırıklarda kapalı yöntemler ile dolgulama işlemi başarılı sonuçlar vermektedir.

  • Hastaya sadece lokal ağrı kesici ve sakinleştirici ilaç uygulanır.
  • Kapalı yöntem ile oldukça ufak bir delikten girilir.
  • Gerekli durumlarda çökmüş omurganın yüksekliği tekrar kazandırılır.
  • Kırık bölgesine dolgu maddesi verilir.
  • Hasta aynı gün taburcu olur.

 

OM Omurga Cerrahi Merkezi'nden buton aracılığıyla,

doktor seçiminizi yapıp randevu alabilirsiniz.