DAR KANAL HASTALIĞI (SPİNAL STENOZ) - Om Omurga Cerrahi Merkezi - 0552 442 4 888
DAR KANAL HASTALIĞI (SPİNAL STENOZ)

DAR KANAL HASTALIĞI (SPİNAL STENOZ)

YÜRÜYÜŞ SIRASINDA BEL VE BACAK AĞRILARINIZ SIK SIK DİNLENMENİZE Mİ NEDEN OLUYOR?

Yürüyüş sırasında belli bir mesafeden sonra bel-bacak ağrısından dolayı dinlenmek zorunda kalıyorsanız nedeni bel omurgasındaki dar kanal hastalığı olabilir.

DAR KANAL HASTALIĞI NEDİR?

Omurlar üst üste dizildiklerinde arkalarındaki halkasal uzantılarının içi kemikten bir kanal oluşturur. Bu kanalın içinden omurilik sinir demeti geçer. Bu sinir demeti her iki omur kemiğinin arasından sağa ve sola doğru sinir köklerini verir. Bu sinirler bacaklardaki dokulara doğru dallanarak inerler. Disklerin veya kanal içindeki dokuların kanalı daraltması, kanal içindeki sinir yapıların sıkışmasına neden olur. Tıpta spinal stenoz olarak isimlendirilen bu hastalık sıklıkla bel omurgası bölgesinde görülür.

 

DAR KANAL HASTALIĞI BELİRTİLERİ NEDİR?

Belirti ve bulgular aşağıdakilerden birini veya birkaçını içerebilir:

Ağrı: Sıklıkla belden başlar, kalçalara ve bacaklara doğru yayılır. Her iki bacakta hissedilebileceği gibi tek taraflı da olabilir. Hastalar genellikle yürüyüş sırasında ağrının arttığından, bacak kaslarında adeta kasılma gibi bir his ile yürüyemez hale geldiklerini söylerler. Rahatlamak için çömelme veya bir yere tutunup öne doğru eğilme ihtiyacı hissederler. Bir süre dinlendikten sonra tekrar yürümeye başlarlar. Ağrı ayakta kalmakla, belden arkaya doğru bükülmekle ve merdiven inerken de artar.

Uyuşma: Bacaklarda dokunma duyusunda azalma veya uyuşukluk meydana gelebilir.

Bacaklarda üşüme veya yanma hissi: Üşüme veya yanma hissi olabilir. Ancak hastalar sıklıkla bacaklarının üşüdüğünü belirtirler.

Dar kanal hastalığı her zaman ağrıya neden olmayabilir. Nadir olsa da, bacaklardaki uyuşma veya halsizlik, çok az ağrı ile veya hiç ağrı olmadan da mevcut olabilir.

DAR KANAL HASTALIĞININ YAYGIN NEDENLERİ

Dar kanal hastalığı tipik olarak aşağıdaki faktörlerden bir veya daha fazlasından kaynaklanır:

Omurga kireçlenmesi: Faset eklemlerini (omurların arkalarını birbirine bağlayan eklemler) örten düz kıkırdak aşınmaya başladığında, kemikler birbirine sürtünmeye başlar ve osteofit veya kemik çıkıntısı (spur) adı verilen anormal kemik büyümesine yol açabilir. Ortaya çıkan inflamasyon ve osteofit oluşumu, sinir kökünün çıktığı deliğin daralmasına daralmasına katkıda bulunabilir.

Disk yapısının bozulması: Diskler su içeriğini kaybedip incelmeye başladıklarında, omurlar arasındaki sinir köklerine ait delikler de daralmaya başlar. Bel fıtığına veya deformasyona bağlı diskte oluşan çıkıntı da omurilik kanalına doğru uzanarak, kanalı daraltmaya başlayabilir. Diskin zamanlar incelerek yüksekliğinin azalması, faset eklemlerine daha da fazla baskı uygulanmasına neden olur. Bu durumda faset eklem kıkırdağındaki bozulma hızlanır.

Bağ kalınlaşması veya bükülmesi: Omurilik kanalındaki bağlarda zamanla kalınlaşıp, omuriliği veya yakındaki omurilik sinirlerini sıkıştırabilir.

Omurgadaki skolyoz gibi şekil bozuklukları veya kist oluşumları gibi diğer faktörler de, dar kanal hastalığına katkıda bulunabilir.

DAR KANAL HASTALIĞININ SEYRİ

Belde dar kanal hastalığı tipik olarak 50 yaş ve üzerindeki kişilerde görülürken, yaralanma nedeniyle veya doğuştan varolan nedenlerle daha erken de gelişebilir.

Dar kanal hastalığına bağlı yakınmalar zamanla artabilir; ancak ilerleme hızı değişkendir ve her zaman belirti vermeyebilir. Bazı kişilerin sıkıntıları giderek artıp şiddetlenirken, diğerleri ilaç tedavisi, fizik tedavi ve kısa dönem dinlenme veya diğer cerrahi olmayan tedaviler ile rahatlarlar.

Bacaklarda uyuşukluk veya halsizlik, zayıflama gibi nörolojik belirtiler, istirahat ve cerrahi olmayan diğer tedavilere rağmen kötüleşmeye devam ederse, cerrahi tedavinin düşünülmesi gerekebilir. Radyolojik görüntüleme yöntemleri ve diğer tanısal tetkikler, bir sinir kökünün sıkıştığını net olarak gösterdiğinde, kanal darlığı için cerrahi önerilir.

DAR KANAL HASTALIĞININ İLERİ AŞAMA BELİRTİLERİ

Bacaklarda güç kaybı, yürüyüş bozuklukları, dışkılama ve idrar yapma alışkanlıklarında değişiklikler meydana gelebilir.

DAR KANAL HASTALIĞI BELİRTİLERİ VE TEŞHİS

Dar kanal hastalığında bacaklardaki ağrı ve uyuşukluğun dağıldığı bölge kanal daralmasının bulunduğu seviyeye göre değişir.

DAR KANAL HASTALIĞININ BELİRTİLERİNİN BAŞLANGICI

Yavaş başlangıçlı ve sinsice ilerleyen belirtilerdir.

Ağrı genellikle sürekli değildir. Bazen artar, bazen azalır.

Yürüme gibi aktiviteler ile ve belli bazı pozisyonlarda yakınmalar ortaya çıkar.

Dinlenme, çömelme veya öne eğilme pozisyonunda rahatlama hissi olur.

DAR KANAL HASTALIĞI TEŞHİSİ

  1. Belden bacaklara yayılan ağrı, uyuşma, karıncalanma, üşüme veya bazen yanma hissi olduğu durumda; yürümekle yakınmalar daha da artıyorsa,
  2. Muayenede bel hareketleri ile ağrı artıyorsa, bacaklarda his veya güç kaybı varsa ve EMG testi sinir kökü tutulumunu destekliyorsa,
  3. Manyetik rezonans görüntüleme (MR) ve bilgisayarlı tomografi (BT) gibi radyolojik tetkiklerde omurga kanal çapı daralmış olarak saptanmışsa dar kanal hastalığı teşhisi koyulabilir.

DAR KANAL HASTALIĞININ TEDAVİSİ

Fizik tedavi, ağrı kesici ilaçlar, aktivite modifikasyonu, bel bölgesinden yapılacak enjeksiyonlar gibi cerrahi olmayan tedavi yöntemleri ile tedavi edilebilir. Cerrahi olmayan tedavilere rağmen şiddetli ağrı ve/veya nörolojik kusurlar kötüleşmeye başlarsa, dar kanal hastalığı için ameliyat düşünülebilir.

DAR KANAL HASTALIĞININ AMELİYATSIZ TEDAVİSİ

Fizik Tedavi

Uygun bir fizik tedavi ve egzersiz programı, hemen hemen her dar kanal hastalığı tedavi sürecinin bir bileşenidir. Dar kanal sorunu olan hastalara önerilen egzersizler tek başına bir tedavi olmamakla birlikte, hastaların mümkün olduğu kadar aktif kalması ve hareketsizlikten bağlı güçten düşmemesi önemlidir.

Tedaviyi yapan doktor, denetimli bir fizik tedavi programı önerebilir. Bir süre uygulanan fizik tedavi programının ardından, kişiler evde kendi egzersiz programlarını uygulamaya devam ederler.

Aktivite değişikliği

Dar kanal belirtilerini kötüleştiren aktivitelerden kaçınılması tavsiye edilir. Hastalar öne doğru bükülürken tipik olarak daha rahattır. Örneğin, önerilen bir etkinlik değişikliği şunları içerebilir:

* Yürürken bir yürüteç veya alışveriş arabasından destek almak,

* Egzersiz için yürüyüş yerine sabit bisiklet kullanmak,

* Arkası düz bir sandalye yerine koltukta oturmak,

* Korse kullanımı faydalı olabilir. Ancak bel kaslarının daha fazla bozulmasını önlemek için korse kullanımı genellikle kısa süreler için önerilir. Uzun süreli korse kullanımı bel kaslarının güçsüzleşmesine ve yakınmalarının artmasına neden olabilir.

İlaçlar

İlaç tedavisinde genel olarak ağrı kesici ve kas gevşeticiler kullanılır.

Epidural Steroid Enjeksiyonu

Görüntüleme tekniği kullanarak, omurilik kanalına doğru yerleştirilen bir iğne ile omurilik ve sinir köklerinin etrafındaki boşluğa ilaç enjekte edilebilir. Bu işlem ile ağrılar hemen azalmaya başlar. Epidural steroid enjeksiyonunun sağladığı ağrı kesici etki genellikle geçici olsa da, kişilerin ağrısız yürüme ve hareket etmelerini sağlar. Ayrıca fizik tedavi programının bir parçası olarak egzersizlere ve germelere devam etmek için de fırsat verir.

Sizin de benzer yakınmalarınız varsa OM Omurga Cerrahisi Merkezi olarak bahsettiğimiz bütün tedavi şekillerini uygulayabilecek donanımımızın olduğunu hatırlatır sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

İletişim için : 0552 442 4 888
 

OM Omurga Cerrahi Merkezi'nden buton aracılığıyla,

doktor seçiminizi yapıp randevu alabilirsiniz.